Ana Sayfa Google Yerine Başka Sayfa Açılıyor Değişmiyor (Kökten Çözüm)

Web Browser ; anasayfa / giriş sayfası / başlangıç sayfası / açılış sayfası ... istemediğim başka bir site çıkıyor ve değişmiyor [kökten çözüm!].
Buna sebep büyük ihtimal internetten indirdiğiniz bir program yada istemeden bulaşan zararlı yazılımlar ve reklamlardır... Bu bağlamda çok çeşitli metotlar deneseniz de bir zaman sonra sorun tekrar çıkabilir. Geçici çözümlerle sorun düzelmiş gibi görünsede bilgisayarınızın derinlerinde bu zararlı yazılımlar olduğu müddetçe bilgisayarınızın ve internet hızınızın sürekli bir biçimde yavaşlamasına sebep olur. Bu ufacık fark sizin pc nin daha çok ısınmasından, daha fazla elektrik harcamanıza, zaman ve enerji kaybetmeniz başta olmak üzere bir çok sorunu da beraberinde getirir. Sorunu kökünden tümüyle halletmek için aşağıdaki sıralamayı uygulayın...


İnternet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera Browser tarayıcı nasıl düzeltilir.

Tam sinir olduğum uygulamalardır. Bu zararlılara "tarayıcı gaspcısı" da denir. Giriş sayfasını veya varsayılan arama motorunu değiştiren yada ayarlarını bozan programlardan nasıl kurtulacağımızı İki yöntemle açıklamaya çalışayım.

I-) EN BASİT YÖNTEM :

1.) Bir uninstaller programı ile (Geek Uninstaller olabilir)  sırasıyla (sırasıyla denilmesinin bir nedeni var)  Araç çubuklarını (Toolbar ) + Eklentileri (Uzantıları) + Tarayıcıyı bozan programı  artıklarıyla (*Burada insanların atladığı en önemli nokta burasıdır. Artık demek bir program kaldırıldığında yada bir dosya silindiğinde yüzeysel olarak görünmesede arkasında bıraktığı kayıt defteri girdisi, kısayol uzantısı , C: klasöründeki boş dosyası gibi kalıntılardır. Kısaca C: klasöründeki kaldırdığınız yazılımın dosyasınıda silinmesi ve kayıt defterinin temizlenmesi gerekir. Yoksa pc yeniden başlatıldığında zararlı işlemi bu yolu kullanarak başa döndürme ihtimali yüksektir.) birlikte tamamen sisteminizden kaldırın.

(*Bu işlemi  uninstaller programı kullanmadan da, manuel olarak Denetim masası > Program ekle kaldır dan yapıp  sonra kayıt defterini temizleyerekde aynı işlemi yapabilirsiniz.)

(* Yani mesela Chrome tarayıcıda Özellikler > Araçlar > Uzantılar kısmını temizleyin)2.) Bir uninstaller programı ile (Geek Uninstaller olabilir) Chrome, Firefox, Opera tarayıcılarını sisteminizden artıkları (* Yani mesela Chrome kaldırdınız ama hala veri yolu dosyası Bilgisayarım C: dizininde durmaktadır. C: > Program Files > Chrome klasörünü sağ tık sil yapın.) ile birlikte kaldırın. (*Bu işlemi  uninstaller programı kullanmadan da, manuel olarak Denetim masası > Program ekle kaldır dan yapıp  sonra kayıt defterini temizleyerekte aynı işlemi yapabilirsiniz.)

3.) Kullanmak istediğiniz tarayıcıyı Sitelerinden yeniden kurun.

Chrome Sitesinden İndir

Firefox Sitesinden İndir

Opera Sitesinden İndir

4.) İnternet explorer için; masaüstü ve görev çubuğundaki ikonların kısa yollarını silin.


İnternet explorer dosya konumundaki kısa yolu masa üstünüze sürekleyip bırakın .
Daha sonra ie ayarlarını resetleyin.


Şimdi istediğiniz siteyi ana sayfa olarak ayarlayabilirsiniz.,
Tarayıcılara göre nasıl ayarlanır yönergeler için :
http://webseyyahi.blogspot.com/2012/01/internet-giris-sayfas-anasayfa-baslangc.html

VE BİTTİ :)
Not : Yukarıdaki yöntemi kullanıp da düzelmeyen web tarayıcı anasayfasına ben rastlamadım. Lakin derinlemesine temizlik istiyorsanız II. yöntemi deneyebilirsiniz.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------


II-) KÖKTEN ÇÖZÜM :

1-)Bir uninstaller programı ile (Geek Uninstaller ve Avast Browser Cleanup olabilir)  sırasıyla (sırasıyla denilmesinin bir nedeni var) Araç çubuklarını (Toolbar ) + Eklentileri (Uzantıları) + Tarayıcıyı bozan programı + Tarayıcıyı artıklarıyla (*Burada insanların atladığı en önemli nokta burasıdır. Artık demek bir program kaldırıldığında yada bir dosya silindiğinde yüzeysel olarak görünmesede arkasında bıraktığı kayıt defteri girdisi, C: klasöründeki boş dosyası gibi kalıntılardır. Kısaca C: klasöründeki kaldırdığınız yazılımın dosyasınıda silinmesi ve kayıt defterinin temizlenmesi gerekir. Yoksa pc yeniden başlatıldığında zararlı işlemi bu yolu kullanarak başa döndürme ihtimali yüksektir.) birlikte tamamen sisteminizden kaldırın. 


2-)  Belli ki kullandığınız güvenlik duvarı bu duruma engel olamamış bu yüzden, en iyi ve pratik çözüm Combofix ile taratmak
http://www.bleepingcomputer.com/download/anti-virus/combofix

Combofix ile aynı anda başka bir uygulama çalıştırmadan işlemin bitmesini bekleyin .
Tarama bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. ( ComboFix Kullanım Talimatları )


3-) Pc temizlendi. Şimdi bilgisayarımızı bağışıklıyalım. Çok fazla yöntem var ama basitçe bir programda bu işi yapıyor. Scan (spybot - search  & destroy)
http://www.safer-networking.org/tr/home/index.html
indirip taratın.
4-) Kullanmak istediğiniz tarayıcıyı Sitelerinden yeniden kurun.

Chrome Sitesinden İndir

Firefox Sitesinden İndir

Opera Sitesinden İndir


5-) İnternet explorer için; masaüstü ve görev çubuğundaki ikonların kısa yollarını silin.
İnternet explorer dosya konumundaki kısa yolu masa üstünüze sürekleyip bırakın . 
Daha sonra ie ayarlarını resetleyin.

İnternet Explorer sitesinden Güncelle
(Güncelle dememizin bir nedeni var , pc konusunda uzman değilseniz ie tamamen sistemden kaldırmak ve sisteme sonradan yüklemek farklı işlemler gerektirir ve tüm tarayıcıları aynı anda sistemden kaldırmak internete bağlanacak tarayıcı kalmamasına neden olur.)

Tüm bu işlemlerden sonra anasayfanızı ve varsayılan arama motorunuzu tarayıcınıza göre belirlenen bölümden istediğiniz adrese ayarlayın.

Önemli Not: Bu tarayıcı zararlılarını yada genel olarak tüm virüsler , normal yollardan sisteminizde ve program kaldır da görünmezler ve silent (sessiz) kurulan ve gizlenen bir yapıdadır. Genelde kendilerini windows sistem dosyası gibi göstermeye çalışırlar. Kökten çözüm için zararlının dosyasının bulunduğu yer tespit edilip, bu zararlı dosya da mutlaka silinmelidir.

VE BİTTİ :)

İşte sorunları kökünden düzeltiniz..
Ayrıca kullandığınız programlar ile olası tehlikelere karşı bilgisayarınızı temizlemiş de oldunuz...

İlave olarak isterseniz zararlı yazılımları yakalayan programlar ile de taratıp önlem almakta fayda vardır.
Bunun için öncelikle
Windows ve antivirüs programınızın güncellemelerini kontrol edin, eksik varsa güncelleyin.50 yorum:

 1. tesekkurler detayli yardiminiz icin.. netmahal sanirim kullandıgınız uygulamalarda eklenti olarak geliyor ve sorgu ekranlarına dikkatli bakmadığımız için oluyor, virus yada malware degil.. netmahal.com anasayfa uzerinde alt kisimda `Kaldir` menusunden takip ederseniz kaldirma araci icin uninstallation saglanmis durumda, netmahal musteri hizmetlerinden dun aksam bir mail aldim tum kullanicilarla kontaga geciyorlar, kaldirma sorunu yasayan kullanicilar icin kaldirma aracini guncellemisler ben sorunsuz olarak kaldirdim az once,, tekrardan google`i kullaniyorum. kaldirmak isteyen arkadaslar icin: http://www.netmahal.com/uninstall.htm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, biz bu tip uygulamalara " tarayıcı gaspcısı " diyoruz . tamindir.com , v9.com , 22apple.com , homepage.com , mystart , incredibar.com , conduit.com , babylon.com , avg secure search , portal sepeti , ask.com , netmahal.com , ilivid.com , alot , ilitili.com , Blekko , CouponDropDown , Text Enhance , DealPly , BearShare , insightexpressai.com , ...

   Programı deneyeceğim ama sanırım homepage recovery gibi kaldırıyorsa ben tavsiye etmem, ben arkada artık bırakmadan işi kökünden temizleme yolu daha mantıklı geliyor.

   Sil
 2. mrb WebSeyyahi kesinlikle katiliyorum, hepsinin politikasi ayni.. ama programi denedim sorunsuz sekilde kaldirdi, google kullaniyorum suan sadece

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim anlamadığım taraf , bu uygulamaları yapanlar ilgi değil tam tersi tepki çekiyor ve adları kötüye çıkıyor, bunun yerine farklı bir şeyler yap insanlar kendi isteği ile eklesin. Bunlarda vur kaç furyası yakında biterler.

   Sil
 3. aynen vurkac furyasi ama acikcasi contact@netmahal.com adresine yazdigim tum maillerime cevap verdiler, ve sorunu benimle cozmeye calistilar, beta yayini oldugu icin bug varmis o yuzden problem olmus, boyle bir yayin politikalari yokmus.. v9 da ayni sikintiyi yasamistim, hickimse sallamamisti..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık Bırakmadan temiz bir şekilde kaldırıyorsa iyi. Açıkcası bu tip uygulamaları kullanıcı isteğine bırakmaları lazım, isteyen kullansın istemeyen diğer program nasıl kolayca kalkıyorsa kaldırabilsin.

   Sil
 4. tamindir.com , v9.com , 22apple.com , homepage.com , mystart , incredibar.com , conduit.com , babylon.com , avg secure search , portal sepeti , ask.com , netmahal.com , ilivid.com , alot , ilitili.com , Blekko , CouponDropDown , Text Enhance , DealPly , BearShare , insightexpressai.com , duckduckgo.com , Certified , anasayfa.co , iyi123.com , 22find.com , Hizliarama.com

  YanıtlaSil
 5. linkbullink.com

  YanıtlaSil
 6. Searchnu , Certified , Conduit.com , Delta Search

  YanıtlaSil
 7. bu delta search ne boktan bi şeymiş.nasıl yüklendiğini anlamadım.bütün gece onunla uğraştım.chrome, ie temizledim.regedittede bu boktan şeyle ilgili temizlik yaptım ama hala firefox temizlenmedi.bedava program dağıtıyolar yanında bonus böcek veriyolar.yüklerken kimsenin bi şey sorduğu yok.bu şeyleri dağıtanların ta aq.

  YanıtlaSil
 8. bi önceki yorumumda delta search için sabaha kadar uğraştım demiştim.nasıl çözdüğümüde yazayım.tarayıcıların giriş sayfalarını ve varsayılan arama motorlarını değiştirdim ve delta searchı tarayıcılardan kaldırdım.Adwcleaner programını indirip bilgisayarı tarattım.geriye kalan artıkları temizledi.program ücretsiz ve çok etkili.her şey normale döndü.bu tür istenmeyen şeyleri kaldırmak için tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. katkılarınız için teşekkürler, mutlaka birilerinin işine yarayacaktır.

   Sil
 9. SELAMLARLAR ARKADAŞLAR DERDİNİZİ SIKINTINIZI BİLİYORUM.. DENETİM MASASINDAN KALDIRMANIZA RAĞMEN CROME DAN GİTMEDİYSE DELTA SEARCH
  YAPMANIZ GEREKEN; 1- önce crome da sağ üst köşedeki ayar butonuna(yatay 3 çizgili olan buton) tıklayın..
  sonra oradaki araçlar/uzantılar bölümüne girin ve oradaki tik( √ ) simgelerinin hepsini kaldırın. ekranı kapatın yani çıkın.

  2- sonra yine aynı yerden yani crome da sağ üst köşedeki ayar butonuna(yatay 3 çizgili olan buton) tıklayın..
  sonra ayarlar bölümüne girin..
  Belirli bir sayfayı veya sayfaları aç. tıklayın ve Sayfaları ayarla linkine basın.. çıkan pencerede yeni sayfa ekle bölümüne http://www.google.com.tr/ yazın.

  3- sonra aynı sayfada
  Ana Sayfa düğmesini göster bölümünde değiştir linkinden www.google.com.tr seçin..

  4- sonra hemen altta;
  Çok amaçlı adres çubuğundan arama yaparken hangi arama motorunun kullanılacağını ayarlayın.

  yazısının altındaki combo box tan google ı seçin.

  ve sayfayı kapatın yani çıkın.. tekrar açttığınızda delta search gitmiş olacaktır..

  Sevgilerimle.

  Mehmet SÜMER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, son günlerde bu tip uygulamalar herkesi bıktırdı.

   Sil
 10. anasayfa değişmiyor

  ama sayenizde düzeldi teşekkürler

  YanıtlaSil
 11. Sayenizde düzeldi
  Paylaşım için çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnternette bir sürü işe yaramaz yada geçici düzelten ama yarım yamalak anlatımları görünce benimde gıcık olduğum bu tarayıcı işgalcilerinin kökü nasıl kurutulur anlaşılır bir lisanda açıklayım dedim birilerine faydamız dokunuyorsa ne mutlu...

   Sil
 12. Son derece faydalı bir yazı birçok amatör kullanıcının çektiği sıkıntı. Ancak ben combofix yapmayı pek önermem bir keresinde combo fix yapınca bilgisayara yeniden windows yüklemek zorunda kalmıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, Combofix kullanım talimatları için

   http://webseyyahi.blogspot.com/2013/04/combofix-kullanm.html

   Faydalanabilirsiniz.

   Sil
 13. işe yarıyor benim chrome düzeldi şuan düzelmişinden yazıyorum, ayrıca chromede kadırıp yeniden kurduğumda bazı uzantılar yükleyimmi dedi ama yüklemedim. sonradan gelen uzantıları yüklemeyin zaten onlar ayarları bozuyor.
  teşekkürler webseyyahı

  YanıtlaSil
 14. portaldosites var aga kurtalamıyorum hala yardım edinnn :((((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yardım edebilmem için pc ye bağlanabilmem gerekir. portaldosites eğer başka dosyalara bulaşmışsa yada adı farklı bir programcık daha yüklemişse onuda kaldırınız, yukardaki işlemleri uygulayınız.

   Sil
 15. PortaldoSites.com, Websearch.helpmefindyour.info, Holasearch.com, Sweetim.com,Searchiu.com, Delta-search.com, Search.iminet.com, Searchab.com, Mixi.dj, 22find, Searchnu, Conduit.com, ILivid, CouponDropDown, BearShare, www3.directdr.com, Core.insightexpressai.com, Search.certified-toolbar.com, Babylon Toolbar

  YanıtlaSil
 16. ana sayfayı google yapma

  YanıtlaSil
 17. Bu yöntemle o kadar çok kişinin anasayfa (açılış sayfası) nı düzelttim ki , bu yazıyı yazan admine bir teşekkür etmek istedim.

  arkadaşlar ben iobit uninstaller kullanarak ve 1. yöntemi uygulayarak şimdiye kadar düzeltemediğim tarayıcı olmadı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu arada iobit uninstaller yerine geek uninstaller öneririm, çünkü iobit iyidir fakat programın içine reklam amaçlı birkaç program daha eklemişler bu yüzden kurarken dikkatli olunmalı ve fazladan gelen bu programları kurmamaya dikkat edilmelidir.

   Sil
 18. Google ana sayfa yap regedit
  make google homepage
  google ana sayfa yapamıyorum
  Neden google ana sayfa yapılmak isteniyor
  Opera ana sayfa google yapmak
  Google Chrome ana sayfa google yapmak
  Mozilla Firefox ana sayfa google yapmak
  internet explorer ana sayfa google yapmak eski ve yeni sürüm
  internet explorer google ana sayfa yapma
  google ana sayfa yapma programı
  Firefox google ana sayfa nasıl yapılır
  google com tr ana sayfam yap
  google ana sayfa yap
  ana sayfa değişmiyor
  google ana sayfa
  ana sayfa google olmuyor
  ana sayfa google yapmak
  ana sayfa google yapma programı
  google chrome ana sayfa google yapma
  ana sayfa google nasıl yapılır
  Google'ı nasıl açılış sayfası yapabilirim?
  Google'ı ana sayfam olarak ayarlama
  açılış sayfası google olsun
  Google'ı Ana Sayfanız Yapın
  google açılış sayfası
  google açılış sayfası nasıl yapılır
  Google Ana Sayfa Nasıl Yapılır
  Ana sayfa düzenlemek
  ana sayfa google türkçe yap
  google com tr ana sayfam yap


  Admin bu da benden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladım, katkınız için teşekkürler

   Sil
 19. Yanıtlar
  1. Neyi nasıl yaptığınızı bilemediğimden , Anlayan birine pc nizi gösterin.

   Sil
 20. Buda benden olsun...
  ne yaptıysanız kurtulamadınzmı? ana sayfanız Google, kısayollardada sorun yok. o zaman hosts dosyasından googlea yönlendirme yapılmış. hemen düzeltin.
  gizli dosyalarınızı görünür yapın...
  Windows>system32>driver>etc klasöründe bulunan hosts dosyasını not defteri ile açın ve içinde ne varsa silin.

  YanıtlaSil
 21. Çok teşekkürler sayenizde düzeldi

  YanıtlaSil
 22. benim bulduğum yöntem: tarayıcıya google yazın onu arama cubuğunun yanındaki yildiza basip kaydedin.sonra sonra kısa yolu basılı tutum masaüstüne getirip bırakın, chrome yi kısayolunu silin google yi adını degiştirin ......

  YanıtlaSil
 23. arkadaşlar hiç bu kadar uğraşmanıza gerek yok yet another cleaner kurun tarayıcı ayarlarından acılıs sayfanızı ayarlayın yeter baska bi işlem yapmanıza gerek yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. YAC Kullanıcı izlerini sürekli ileten bir tür virüstür.

   Sil
 24. GOOGLE ANASAYFA YAPAMIYORUM ÇÖZÜMÜ

  YanıtlaSil
 25. benimki daha kolay sistem geri yükleme yapın format atma gibi deildir hatta belki de bilgisayarınızı daha hızlı yapar sistem geri yükleme nasıl yapılır http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows7/products/features/system-restore bu sitede anlatılıyor LÜTFEN ALINTI YAPMAYIN YAPARSANIZ ALINTIDIR DİYE YAZIN teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sistem geri yükleme özel klasörlere dokunmaz ki bu nedenden hemen hemen her virüs yapısı bunu bilir , yani lokal bir çözüm olur, virüs anahtarı tetiklenmeyi bekler, kısaca virüs vb. temizlemek için sistem geri yükleme kullanılmaz.

   Sil
 26. google chrome ana sayfa değişmiyor

  YanıtlaSil
 27. GOOGLE ANASAYFA (AÇILIŞ SAYFASI) VİRÜSÜNÜ KALDIRMAK, DÜZELTMEK

  Arkadaşım emeklerine sağlık çook teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 28. 1 aydır ana sayfamı değiştiremiyordum sayenizde değişdirdim teşekür ederim

  YanıtlaSil
 29. Her başlangıç anasayfam bozulduğunda değiştifinde falan direk burayı buluyorum ve 1. yöntemi uyguluyorum, şimdiye kadar düzeltemediğim olmadı.
  Önemli nokta bozulduğu an hemen son yüklenen programları bulup içinden virüsleri hemen kaldırıp adımları doğru uygulamak.
  herkese kolay gelsin

  YanıtlaSil
 30. anasayfayı programsız düzeltmek, yada anasayfayı programsız google yapmak diyebiliriz.
  eline sağlık admin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. anasayfayı nasıl google yaparım ?

   Sil